Миломир Степић

КОСОВО И МЕТОХИЈА
НИСУ САМО ГЕОПОЛИТИЧКИ ПОЈАМ

Даме и господо,
Када се добије награда од Научног удружења за развој српских студија и награда је названа по таквој личности каква је Димитрије Богдановић, аутор, поред осталог, Књиге о Косову, а награда се додељује за књигу геополитичке садржине, природно је да обраћање награђеног буде о Косову и Метохији са геополитичког становишта. Тим више јер је у Геополитичком појмовнику Балкана, који је награђен, обрађено више појмова који се непосредно или посредно односе на ту српску „основну земљу“, како би је назвао композитор, академик Светислав Божић.
И покушаји сецесионизма Албанаца у косовско-метохијском делу Србије дуго су нам образлагани на сваки други начин, осим на онај прави. Неки од најугледнијих српских интелектуалаца, још и са политичким педигреом, убеђивали су нас како је тзв. косовско питање – демократско питање. Чак и ако су читали, одбијали су да на прави начин разумеју Димитрија Богдановића и његове редове о далекосежним последицама Призренске лиге, о анархији и геноциду у Старој Србији 1878–1912, о правој суштини косовске аутономије после Другог светског рата, о континуираним великоалбанским претензијама…
Косовско-метохијски проблем јесте геополитичко, државно питање и тако се мора решавати. Тај простор је геополитичко „срце“, тј. саставни је део Heartland-а балканског „потконтинента“. Цвијић га је позиционирао већим делом унутар балкан- ске Централне области. Према геополитичким и геостратегијским показатељима, може се сматрати „макро-тврђавом“ Балкана. Таквом се показао и 1389. када га је бра нио Лазар, али и 1999. када га је бранио Лазаревић. То поручује геополитичка наука.
Међутим, за Србе косовско-метохијски део Србије има немерљиво већу вредност од геополитичке. Јер, да има само геополитичку вредност, српски народ би његов губитак тешко, али ипак преживео, а Србија као држава како-тако претрајала. Са идентитетског становишта то свакако не би могла јер би се читава српска национална „конструкција“ срушила. У том случају, а нисам први који то каже, Срби више не би били прави Срби, већ неки пост-Срби, сурогат-Срби. То је истински циљ косовског геополитичког експеримента.
Отоме саму Геополитичком појмовнику Балкана који сте наградили престижном наградом „Димитрије Богдановић“ за 2023. годину директно или индиректно писао у појмовима као што су АДМИНИСТРАТИВНА ЛИНИЈА, АЛБАНИЗАЦИЈА, АЛБАНСКА ЛИГА, АРНАУТАШИ, АУТОНОМНЕ ПОКРАЈИНЕ, БОНДСТИЛ, БРИСЕЛСКИ СПОРАЗУМ, БУЈАНСКА КОНФЕРЕНЦИЈА, ВЕЛИКА АЛБАНИЈА, КОНЧУЉСКА КЛИСУРА, КОСОВО, МЕТОХИЈА, КОШАРЕ, КУМАНОВСКИ СПОРАЗУМ, ОВК, САВЕЗНИЧКА СИЛА и многим другим.Аимало се још толико тога написати. И писаће се.
Хвала!
(Слово на уручењу награде „Димитрије Богдановић“, Српска књижевна задруга, 10. маја 2024)