Гордана Ђилас

ЛУЊИНА УКОСНИЦА

Ћопић је писац мог детињства, све сам му веровала, док сам га читала. Таква су времена била. Касније сам учила да читам критички, да се чудим, да прихватам или оспоравам, просуђујем и о другим књигама и писцима. Да уочавам разлике у доживљају стварности, духовности, моралним начелима. Ћопића сам читала без остатка, с пуним поверењем у све што је написао. Био је огледало колектива у којем сам одрастала, оних који су из кршне Лике и Босне возом без возног реда стигли у плодну банатску равницу. Понели су са собом непатворену вољу за животом, обичаје и ведрину, коју ни до данас не могу да објасним. Била сам Јованче, Стриц, Ник Ћулибрк, Мачак, Николица с приколицом, Николетина Бурсаћ, деда Лујо, Луња. Све те Ћопићеве ликове препознавала сам касније, помагали су ми да процењујем људе са којима сам се сусретала, дружила или сарађивала. Живели су са мном и у мени животни и сликовити понекад више него стварни људи. Данас су заборављени, остављени на прузи сећања на једно ратно и поратно време у којем су покушавали да као и увек, као и свуда, продуже своје бивање у нама, потоњима. Чували су елементарне људске вредности, као што је хајдучка дружина малог Јованчета постала за дечаке нешто моћно, вредно и драго.
У средини у којој сам одрасла књига је била привилегија, нада и путоказ за сва будућа животна искушења. Још увек се прича причала, а приче баба и деда биле су препуне хајдука, вила, баука, вукодлака, незнаних јунака, Баш Челика, Марка Краљевића, Мусе Кесеџије… Стога је сусрет са књигом, у школи и библиотеци био за велики број нас, ђачића, несвакидашњи догађај. После буквара прве прочитане књиге биле су Ћопићеве. Усмериле су ме према литератури, будећи знатижељу и радозналост, а понекад су биле и најбољи пријатељи пуни разумевања за време одрастања. Тај трајни печат је залог свих мојих даљих читања и писања. Ћопићева прича постала је мера којом сам мерила све потоње писце које сам слушала или читала. Могла сам увек да се вратим првим искуствима читања у која ми је трајно уселио топлину и необичну љубав према своме роду, о којем је знао све, јер био је његов. За ову свечану прилику и част која ми је указана читала сам, након више деценија романе Орлови рано лете, Магареће године, збирку прича Башта сљезове боје. Поред подсећања на детињство које је прошло, сада, са ове раздаљине могу да разумем да ми је тада, у још увек послератно време, у земљи сељака, школовање и сусрет са његовим књигама омогућило да надограђујем живот најфинијим нитима лиризма. Ћопић ми је, схватила сам то сада, дао дозволу да уђем у свет књижевности као што су и Јованче и његова дружина дозволили Луњи да буде део њихове дружине.
А Луња се увек појављивала кад на њу забораве и нико не мисли на њу, кад задрхти вршак љесковажбуна, негдје пукне грана или нејасна сјена шмугне иза стабла…Још јој на очним капцима игра уздрхтао лист, шуља јој се кроз косу вјетар, а у оку јој се крије влажна шумска сјена.
Од Ћопића сам научила, као и његова мала јунакиња Луња, да се од света можемо бранити и укосницом, коју, док иде кроз мрак, извади из косе, и држећи је у руци, не боји се ничег. Тако сам и ја, хватајући месечину, призивала своје претке и окупљајући их у стиховима, налазила да је поезија једина одбрана од свега што нам доносе искушења савременог света. Потребна ми је, као што је и њима потребна. Надам се да ће, када после нас остану само наше књиге, понешто из тих књига будући читаоци препознавати и у свом времену, јер свако време сведочи о свим временима. Оно је и лепо и тешко, и увек последње, али опстаје јер може да га брани и сачува укосница једне девојчице.
(Слово на уручењу награде „Бранко Ћопић“, САНУ, 5. јуна 2024)