„Не би ми било мило да је чоек посто од мајмуна – прије бих ослијепљела но у то повјеровала!“ говорила је стара Миља кад отвори новине Спорт и свет.
Новине су долазиле из Београда, лети, једном годишње – неко дође и донесе. Ка Титограду још не бјесмо пропутили, нит је било пута низ Платије.
Информативно-забавни магазин великог формата, штампа црно-бела, а у памћењу, с ове даљине, чини се у бојама: фотографије, укрштенице, рекламе, наградне игре. Пошаљите тачан одговор – добијате путовање у Шпанију!
И ту је, на почетку, био Тито, а с њим Јованка насмијанка – многе су жене по Југославији носиле пунђу, као она, и кројиле плаве костиме, као њене.
Ено и фузбалера – Звезда и Партизан, младићи – хероји зеленог тепиха, као да је сваки из Прве пролетерске – играју и против Немаца, и против Италијана, а међусобно се кољу, брате мили!
„Куд оно онолико трче, кумим те Богом“, питао је Милика Душанов, кад је на телевизији видео утакмицу. „Има ли оно краја, јесу ли манити?“
Спорт и свет траје целог лета. Чува се, ваљаће на јесен кад се почне ложити. Има доста да се чита и још више да се гледа, али не ваља пред сваким, јер има голих жена. „Нема ти више стида на свијету, но свака, ено, гола голцита, и испела би се на вр’ врца куће!“
Биле су то лепотице са избора за Мис Југославије – првих десет девојака – портрети, у хаљинама, у купаћим костимима – „све се види, и пупак показале, кукај, мајко!“
На те средње стране погодно је изручити кафу из пржуна, да се охлади на доксату испред куће. Све село замирише – сад ће Илинка и Госпава на сједник!
Једног лета, дође Спорт и свет, а на средњим странама „Појас невиности“. „Још од најстаријих времена – пише – владари, племићи, војсковође, одлазећи на далеке путеве и у војне походе, закључавали су своје жене појасом невиности, да им тако сачувају част.“
Била је и слика тог појаса: жена гола, а на њој бикини од коже и металних копчи – као да има злата и челика, и са бравицом чији кључ има само господар.
„Гледај ти ово чудо, Драгане бане“, рекао би добри Стојан, ширећи бркове, „чега су се досјетили у старе земане – жену под кључ, па воља ти у лов, воља ти на Амбисинију.“
Сутрадан, опет, ево га, на ракију, тражи оне новине, да види је ли то могуће – шта су светски људи измислили: „Важнији је образ од људскијех права! Код нас се то не би могло начињети, коже немамо, браве немамо; а и шта ће нам, кад су код нас жене поштене, не леже на парама па да се помамљују и дижу реп!“
„Али ти би, ипак, нашао неку жицу, Драшко, па би откључо онај катанац – сумњам да би тебе оно спријечило. Нема браве што се отклопит не може!“
Ја се стидим, имам десет година – не бих волео да ме старица Миља затекне како гледам лепотицу с насловне стране. „Види ово обличје, ову казну божју!“ Окреће Миља главу устрану.
Рекламиран је ту и неки нови коњак – освежава, охрабрује, подиже морал. „Више бих волио једну чашу џање Весове, но боцу оне куповне ракије – веле да је пеку од нафте и камионских гума!“
Свега има у свијету – има људи који ништа не раде, но се само лоптају.
Ево и старе Миље, Узима Спорт и свет иза шпорета пола је већ изгорело, кад је изношен пепео, пола, згужвано и влажно, чека своју судбину. (И шољице за кафу на њима су превртане.) „Погле, мајмун! Мој брате! Види, како жалостиво гледа! Не бих вољела да смо од њега постали, а знам да има људи свакојаких, чупавијех и аветнијех, Боже одбрани! Тужно се смије, као чељаде, Боже помози!“
|